Istražujemo
SIPA UZALUD ISTRAŽIVALA (1): Tužilaštva ne žele procesuirati kladioničarsku mafiju
Evo jednog velikog i važnog posla za početak rada federalnog Posebnog odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala ili jednostavnije nazvanog – POSKOK. Poslovanje kladionica godinama prije je istraživano od strane SIPA-e, no ni državno ni bilo koje drugo tužilaštvo nisu željeli procesuirati taj predmet. Žurnal će u dva dijela podsjetiti na sadržaj izvještaja kojeg je podnijela SIPA.

Svi igrači u kladionicama će morati biti identifikovani ličnom kartom. Reklamiranje kladionica putem tv i radijskog programa i interneta biće zabranjeno u vremenu od 6 do 23 sata niti će biti moguće na javno vidljivim površinama. Poznate i osobe od medijskog utjecaja neće moći reklamirati kladionice. Povećavaju se godišnje naknade po poslovnom objektu za 50%, a povećavaju se i porezi na dobitke od klađenja. Kladionice će moći raditi samo 16 nedjelja u godini, ostale moraju biti zatvorene.
Ne, nije riječ o Bosni i Hercegovini, navedene izmjene zakona o igrama na sreću iliti kladionicama trebaju uslijediti u Hrvatskoj. Ovde će malo teže biti uvesti slične odredbe.
VITALNI STRANAČKI INTERES
Prema zvaničnim podacima za prošlu godinu, u oba entiteta je po jedna kladionica dospjela među pet kompanija sa najvećom zaradom sa 69 odnosno 51 milion dobiti. Porezna uprava FBiH navodi kako su sportske kladionice u prošloj godini ostvarile prihod od 1,6 milijardi KM, a uplatile 111,4 milijuna KM poreza i doprinosa. Posebno je uočljiv podatak kako je porez plaćen na tek 17% dobitaka. Ostalo dio odnosi se na dobitke do 100 KM koji su neoporezivi.
Postoje primjedbe kako organizatori igara na sreću imaju privilegije u sferi poreznih obveza. Bilo koja inicijativa da se dodatno ili pravednije oporezuje ova djelatnost, nailazi na niz opstrukcija unutar zakonodavne vlasti, prije svega onih iz HDZ-a BiH, kojima su kladionice od „vitalnog stranačkog interesa“.

Mnogo je toga u „sivoj zoni“ u njihovom poslovanju. Javna sumnja da se veliki dobici „razbijaju“ na manje kako bi se izbjeglo plaćanja poreza te navodi o manipulaciji serverima putem kojih bi se trebalo nadzirati poslovanje nikada nisu zvanično dokazani. Barem ne kada su tužilaštva u pitanju.
„Znajući ažurnost državnog tužilaštva kada su u pitanju predmeti sa političkim mentorima u pozadini, od rezultata istrage ne treba previše očekivati“, pisao je Žurnal prije nekoliko godina nakon informacije da SIPA istražuje poslovanje nekoliko kladionica na području Federacije.
TUŽILAŠTVO BIH ISTRAŽUJE RAD KLADIONICALažni sukob SDA i HDZ BiH oko Zakona o igrama na sreću
I zaista. Državno tužilaštvo, tada predvođeno glavnom tužiteljicom Gordanom Tadić proglasilo se nenadležnim (?), a isti je zaključak donijelo i ono sarajevsko. Šta su evidentirali inspektori SIPA-a? Iz razumljivih razloga Žurnal je zatamnio pojedine dijelove izvještaja.
FIKTIVNI DOBICI I POZAJMICE

ZAMJENA RAČUNARA

POSREDNIK ZA POLITIČARE I FUNKCIONERE

U DRUGOM DIJELU OBJAVLJUJEMO: Fingirane isplate, „cijepanje“ dobitaka, raspodjela "keša", pranje novca, kupovina nekretnina...
(zurnal.info)