
Istražujemo
MLADI DVORSKI ADVOKAT: Gojko - Nemanja Tepić je pravno pokriće Džombićevih studija za Comsar
Nije šala da je pravnu analizu „Comsara“, naknadno napravljenu kao pokriće za isplatu prvih 60 miliona KM ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu, završio Gojko- Nemanja Tepić, banjalučki advokat sa dvogodišnjim iskustvom za kojeg niko od kolega iz branše nije čuo. Ugovor GAS RES-a i ovog mladog čovjeka bez naročitog radnog iskustva građani će finansirati 46.566 KM.

Istražujemo
OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U BiH: Važniji je profit investitora, nego zakoni EU
Zakon o regulatoru električne energije, prijenosu i tržištu električne energije u BiH tek treba biti na dnevnom redu Vijeća ministara BiH, a potom slijedi parlamentarna procedura. Znajući da i za bezazlenije odluke nastaje političko nesuglasje, biće pravo iznenađenje da sve protekne bez zastoja.

Istražujemo
POTVRĐENO PISANJE ŽURNALA: Džombićeve frizirane studije za Comsar plaćaju građani
Skoro mjesec nakon što je Vlada RS odlučila da će ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu isplatiti prvu tranšu od oko 60 miliona KM za preuzimanje „Comsara“, GAS RES je za izrade sudija i analiza ovog poduhvata odabrao „TWC d.o.o“ Banjaluka, firmu u vlasništvu Jasminka Jotića, bivšeg direktora IRB RS i savjetnika bivšeg premijera RS Aleksandra Džombića. Žurnal je upravo o ovoj krriminal šemi pisao prije nekoliko dana.

Istražujemo
Priča Fokusa: Muljaža s biometrijom stranaca u BiH se nastavlja i bez Nenada Nešića?
Nastavak priče portala Fokus o aferi koju su razotkrili prošle godine. Kakav je potez na zahtjev ministra Elmedina Konakovića počinjen na sjednici Vijeća ministara BiH od 7. aprila?

Istražujemo
POSLJEDICA NERADA UPRAVE: Vitezitu zbog dugova isključena električna energija
Početkom sedmice trebala je biti održana vanredna sjednica odbora povjerilaca, no četiri od sedam članova nije bilo prisutno. Predstavnik Vlade FBiH u Odboru te Vlatka Mlakić predstavnica radnika, dopisom su objasnili zašto ne žele sjednicu.

Istražujemo
NOVA KRIMINAL ŠEMA U GAS RES-u: Džombiću 233.918 KM za friziranje studije o preuzimanju Comsara
Građane će, osim zasad neutvrđenog tačnog milionskog iznosa za preuzimanje Serdarovog „Comsar energy RS“, unaprijed dogovoreni posao koštati dodatnih 233.918 KM sa PDV-om. Glavni akter, potvrdio je Žurnalu izvor, je bivši premijer i njemu bliske firme.

Istražujemo
Jedan slučaj, dva tužilaštva, tri osumnjičena: Ko, kako i kada će procesuirati odgovorne za aferu Viaduct?
Vijeće ministara BiH usvojilo je zaključak da dug slovenačkoj firmi Viaduct bude namiren iz sredstava Centralne banke BiH, no teško da će tako nešto većinski podržati Predsjedništvo i Parlament BiH. Ono što u pozadini i dalje „visi“ jeste odgovornost institucija, odnosno pojedinaca, koji su doveli do ove situacije. Šta mogu učiniti nadležna tužilaštva?

Istražujemo
INSPEKCIJA UTVRDILA NEPRAVILNOSTI: Da li će biti poništen izbor uprave RMU Banovići?
Sindikalci su ukazali na kršenje Statuta RMU Banovići po kojem članovima Uprave, koji u trenutku imenovanja nisu bili zaposlenici rudnika, prestaje angažman danom isteka mandata ili razrješenja. U tekstu konkursa jedna stavka se ne podudara sa onim što Statut navodi. Konkursom je omogućeno da imenovani članovi uprave zasnuju radni odnos na neodređeno vrijeme.

Istražujemo
BIH U RIKVERCU NA EVROPSKOM PUTU: Dodikovi zakoni za jeftinu trgovinu
Da budemo jasni, izglasavajući rušilačke akte NSRS nije se bavila interesima entiteta, već je pravila monetu za potkusurivanje prvostepeno presuđenog predsjednika RS Milorada Dodika. VSTV RS ne postoji, Srbi zaposleni u institucijama BiH nisu masovno napuštali radna mjesta. Priču o izdajnicima zamijenile su nove afere o kriminalu, korupciji, ucjenama. Bh. evropski put u ovom političkom pravljenju šuma gotovo potpuno je zaustavljen. Državne institucije ne reaguju. Građani još manje.

Istražujemo
Gradonačelnikove muke sa zakonom: Zenica kao poslovna zona Fuada Kasumovića
Kupci zemljišta u Poslovnoj zoni vjerovatno traže da sa dozvolama za gradnju sve bude prethodno zakonski regulirano. To je i razlog Kasumovićevog insistiranja da kantonalne institucije pošto-poto što prije izdaju dozvole. No, kanton nije jedini problem.

Istražujemo
VIŠE OD TRI GODINE NAKON PRESUDE: Goran Stanić još uvijek nije platio odštetu za smrt Valentina Vujice
Iza BFS-a vlasnički je Goran Stanić, član finansijski i politički moćne porodice Stanić iz Kreševa. Njegove firme u BiH uglavnom bivaju registrovane u vlasništvu firmi iz inostranstva, koje je on osnovao. Pretežno posluju na ivici regularnosti i mnoge jednostavno zatvori ili ih preregistruje. Direktorica Sanela Kozadra uredno biva optužena za razna djela, od lažiranja poslovanja BFS-a do odgovornosti za smrt Valentina Vujice, dok Goran ostaje izvan odgovornosti.
Istražujemo
NAKON VIŠEGODIŠNJE AGONIJE: Da li će konačno biti poništena kupovina imovine Vitezita?
Koliko je priča o Vitezitu nedovršena kazuje i podatak da pet godina nakon otvaranja stečajnog postupka još uvijek traju trakavice oko prijave potraživanja. Posljednji je to ovog mjeseca uradio Fond za zaštitu okoliša FBiH koji traži izjašnjenje zašto 100.000 maraka koje je Fond interventno dodijelio Vitezitu, nakon raskida ugovora nije upisano u stečajnu masu. Uporedo, još nikada nije istraženo kako je potrošeno 800.000 maraka koje je federalna vlada "upumpala" prije stečaja.

Istražujemo
DA LI ĆE MJERA OVAJ PUT BITI POŠTOVANA: Zabranjen rad tvornice vapna u Kreševu koja je u vlasništvu Stanića
Žurnal je godinama upozoravao na brojna kršenja zakona koja su se dešavala u ovoj tvornici u vlasništvu porodice Stanić

Istražujemo
SELEKTIVNA PRAVDA TUŽILAŠTVA ZDK (1): Zašto glavna tužiteljica ne istražuje direktora ZZO ZDK Omera Škalju?
Žurnal je voljan, ukoliko će istraživati, ustupiti tužilaštvu spiskove zaposlenih u ZZO ZDK za posljednje četiri godine. Da olakšamo posao za provjeru načina zapošljavanja, možemo priložiti spisak novozaposlenih za samo 2024. godinu.

Istražujemo
DRŽAVA GUBI NA ARBITRAŽAMA: BiH dolazi na naplatu 1,91 milijardi KM duga
Ukupna vrijednosti arbitražnih postupaka (najavljenih ili onih u toku) za subjekte na teritoriji RS je 1.911.127.894 KM. Istini za volju, nisu ovo samo dugovi RS, već i države BiH, a po potraživanjima prijeratnih ulaganja Slovenije i Hrvatske. Međutim, BiH je itekako finansijski oštećena kroz niz slučajeva firmi, banaka, javnih preduzeća iz RS. Ta dugovanja lomila su se preko leđa države.

Istražujemo
POČELA PA ODUSTALA: Griselda ipak neće osnovcima predavati tjelesni i zdravstveni odgoj
Roditelji djece su bili uznemireni, ali zaposlenje je, moramo konstatovati, izvršeno po zakonu.

Istražujemo
TAJNA OPSTANKA DODIKOVOG REVIZORA RADUKIĆA: Bez revizorskog mišljenja o korupciji i namještenim poslovima
Zanimljivo, već godinama glavnom revizoru „oči ne bode“ nabavka odlikovanja. Preočigledno, namještena firmi sa sigurnim lagerom - „Sparta Armour“. Redovne godišnje cifre idu do 200.000 KM, ukupna je odavno prešla milion KM. Doduše, Radukiću ni 2023. nije zasmetalo otvoreno tendersko poslovanje Milorada Dodika sa firmom „Prointer“, s kojom je povezan njegov sin Igor. Podobni revizor nije čuo kada je predsjednik RS za govornicom NSRS rekao kako je Igor Dodik „saradnik u ovoj firmi i od toga ima prihode“. Po Jovi, sve je u skladu sa zakonima.

Istražujemo
SISTEM STABILAN, ZDRAVSTVO NA UMORU: Kako je Kusturićev FZO RS stvarao dug od 223 miliona KM
Samo bankama Fond duguje 223 miliona KM. Na čelu Fonda je Dejan Kusturić, ime zavedeno i u izvještajima MUP-a RS o „Corona nabavkama“ i kupovini jedinstvenog integrisanog zdravstvenog sistema, ali tužilački nastavak priča nikada nije dobila, iako se radilo o milionima netransparentno potrošenih maraka. Brat je direktora Helikopterskog servisa RS Bobana Kusturića, koji redovno ispunjava Dodikove taxi želje

Istražujemo
DODIKOVA SJENA U IZRAELU: Amir Kabiri u Rusiju „upumpao“ 750 miliona maraka
U posljednjih godinu dana primjetna je bila učestalost njihovih susreta. Nije vjerovati da ih je povezala obostrana ljubav prema umjetnosti. Kabiri ima kolekcionarske manire, dok Dodik i kada ima neko umjetničko djelo poput ukrajinske ikone, to odmah poklanja.

Istražujemo
UCJENA ŽELJKE CVIJANOVIĆ: Ko će prvi do 100 miliona KM, Viaduct ili Radišić?
Nakon nedavne sjednice Vijeća ministara BiH predsjedavajuća Borjana Krišto (HDZ) rekla je da će država platiti dug, ali će svaku marku naplatiti od RS. Zanimljivo, ministar finansija Srđan Amidžić pitao na šta tačno misli, pribojavajući se da će to zaustaviti kupovinu zgrade presuđenog kriminalca Mile Radišića za potrebe UIO BIH, po cijeni od oko 100 miliona KM. Odmah nakon ove prijetnje Krišto, direktor UIO Zoran Tegeltija (SNSD) raspisao je tender, a Cvijanović nastavila da odugovlači rješavanje pitanja duga prema „Viaductu“. Iznos na dnevnom nivou raste za 18.717 KM.
Najnovije

MLADI DVORSKI ADVOKAT: Gojko - Nemanja Tepić je pravno pokriće Džombićevih studija za Comsar

DNEVNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Život na kredit

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U BiH: Važniji je profit investitora, nego zakoni EU

POTVRĐENO PISANJE ŽURNALA: Džombićeve frizirane studije za Comsar plaćaju građani

DNEVNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: HDZ kantar