
Istražujemo
AUDIO ŽURNAL: Pregled sedmice 16.-22. februara 2025.
U Pregledu sedmice poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara

Istražujemo
TITINA I DININA HEROINA: Omer Škaljo u zadnji čas ukinuo bolovanje za Griseldu
Samo tri dana nakon izlaska iz pritvora, 7 oktobra 2024. Aida Halać otvara bolovanje koje joj u trajanju do 15. novembra odobrava Prvostepena ljekarska komisija za vođenje privremene spriječenosti za rad preko 42 dana. Potom joj Komisija za kontrolu bolovanja isto produžava do 24. decembra. Tog dana Halać dolazi ponovo pred komisiju gdje je odobreno nastavak bolovanja do 29. januara.

Istražujemo
KAKO SU GLASALI DELEGATI FEDERALNOG PARLAMENTA: Nastavak agonije pacijenata na listama smrti
Zastupnica Fatima Gavrankapetanović - Smailbegović (Stranka za BiH) predložila je amandman čijim usvajanjem bi iznos od 70 miliona KM bio povećan, ali je amandman odbijen. Kako je izgledalo glasanje u Parlamentu?

Istražujemo
UKRAJINA i dalje ISTRAŽUJE PREVARE ZA NEISPORUČENO ORUŽJE: Kupac Vitezita stavljen na listu osumnjičenih
Očito je prvobitni fokus istrage usmjeren na Ministarstvo odbrane i sve osobe u Ukrajini koje su potpisivali ugovore, dok se sada prebacuje na one koji su primili novac u inostranstvu. Evidentno je to postalo nakon hapšenja Oleksija Horošajeva u Češkoj, a sada je tu i ime i Matiasa Zubaka.

Istražujemo
Privedeni bivši i sadašnji članovi uprave Autocesta FBiH: Malverzacije na gradnji autoputa, 1700 metara za 135 miliona maraka
Predmet je formiran na osnovu prijave koju je tokom 2022. godine podnijelo fizičko lice iz inostranstva, a odnosi se na nezakonitosti prilikom procesa izgradnje autoceste Koridora Vc, poddionica Vranduk – Ponirak.

Istražujemo
Zemljište na poklon umjesto koncesije: Čijim novcem vlasnik gradi turistički centar na Majevici?
Bitno je istaći da je Vlada RS prenijela pravo svojine nad zemljištem na Busiji na Ostojićevu firmu nakon što je Pravobranilaštvo RS za to dalo “zeleno svjetlo”. Pitanje je i da li Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju prati realizaciju potpisanog ugovora, što je dužno po vladinoj odluci, i da li je Ostojićeva firma do sada ispunila dio projekta ili ne?

Istražujemo
audio žurnal: Pregled sedmice 9-15.2.2025.
U Pregledu sedmice poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara.

Istražujemo
NEMA POLITIČKE VOLJE: Da li bi ukidanje PDV-a na hranu donijelo niže cijene u trgovinama?
Bosna i Hercegovina i dalje primjenjuje jedinstvenu stopu PDV-a od 17%, bez olakšica za osnovne životne namirnice, uprkos brojnim inicijativama za diferencijaciju. Dok se iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH hvale rekordnim prihodima, čemu se najviše raduju vlasti na svim nivoima, te emocije ne dijele mnogi bh. građani koji su ostavljeni da se sami bore s inflacijom.

Istražujemo
Pravosuđe mora biti oštrije prema potencijalnim nasilnicima: Za dvije godine tužilaštvu prijavljeno 1300 slučajeva nasilja u porodici
Tri dana nakon napada i prijetnji Općinski sud u Travniku donosi Rješenje kojim se nasilniku izriče zabrana pribižavanja žrtvi i njenom malodobnom djetetu. Potom će, samo dvije sedmice kasnije, već biti podignuta i potvrđena optužnica. Ova ekspeditivnost ukazuje da se moguće u pravosuđu nešto mijenja kada je u pitanju odnos prema nasilnicima

Istražujemo
FINANSIRANJE VLADINIH „NEVLADINIH“ ORGANIZACIJA: 64 miliona podijeljeno udruženjima direktno povezanim sa strankama
U poslednjih pet godina u BiH je potrošeno najmanje 383 miliona maraka na finansiranje 12.200 udruženja, pokazuju podaci iz Registra grantova Transparency International u BiH, koji je podatke prikupio od svih nivoa vlasti. Čak 64 miliona KM dobila su udruženja koja se mogu dovesti u direktnu vezu sa političkim partijama, jer su čelnici 1807 udruženja bili na kandidatskim listama u poslednja tri izborna ciklusa. Ovi podaci nisu ni potpuni, jer 27 opština, gradova, entitetskih i kantonalnih ministarstva nije dostavilo informacije, a sve je prisutniji trend da velike iznose novca za udruženja dijele profitabilna javna preduzeća.

Istražujemo
IGRA MARŽI I CIJENA: Jesu li građani osuđeni da plaćaju više, čak i za domaće proizvode?
Dok građani bojkotima pokušavaju natjerati trgovce da snize cijene i pokažu solidarnost, visoke marže trgovačkih lanaca u BiH i dalje doprinose rastu cijena osnovnih životnih namirnica. Iako trgovci navode da su maloprodajne marže niske, činjenica je da i dalje postoji prostor za snižavanje cijena bez ugrožavanja poslovanja.

Istražujemo
Ubistvo Davida Dragičevića: Represijom ugašen najmasovniji građanski protest u BiH
Najduži i najmasovniji građanski protesti u postratnoj Bosni i Hercegovini, koji su svakodnevno trajali skoro 300 dana, bili su oni koje je pokrenula neformalna grupa građana „Pravda za Davida“, nastala s ciljem rasvjetljavanja ubistva 21-godišnjeg mladića Davida Dragičevića iz Banjaluke.

Istražujemo
ZAHTJEV GRAĐANA I LOKALNE VLASTI: Narodna skupština RS da zaustavi otvaranje rudnika litijuma na Majevici
Nekoliko općina na području Majevice, njihovo stanovništvo i ekološka udruženja zatražili su od poslanika u Narodnoj skupštini RS da uvedu moratorij na geološka istraživanja i rudarenje na području planine Majevice. Ekološka udruženja i građani su upozorili da ako poslanici do kraja marta ne izglasaju moratorijum neće biti pravnih prepreka da firma Arcore AG traži koncesiju pa i otvori rudnik na planini Majevici.

Istražujemo
zaboravljena OBEĆANJA VLASTI U LIVNU: Ministar gospodarstva više nije na strani građana
Prošla je godina dana kako je Gradsko vijeće u Livnu poništilo zaključak o davanju prethodne saglasnosti za dodjelu koncesije za crpljenje vode iz izvora Mandeka, ali Ministarstvo gospodarstva i Vlada Kantona 10 od tada ništa nisu uradili po tom pitanju. Predstavnici nevladinih organizacija i aktivisti iz Livna kažu da im je ministar gospodarstva na sastanku u junu 2024. kazao da je na strani mještana, ali u pisanom odgovoru za Žurnal ministar za odluku Gradskog vijeća kaže da je rezultat političkih pritisaka
Istražujemo
FADILU U VOJKOVIĆE: Sjeti se imaoca dokumentacije, granata i respiratora
Fadil Novalić, bivši premijer Federacije BiH i aktuelni štićenik zatvora u Vojkovićima, optužuje medije koji su godinama izvještavali o njegovim zloupotrebama i korupciji da su plaćenici i „izdajnici države“, zaboravljajući zbog čega je u zatvoru. Podsjećamo ga na sve ono što je nezakonito radio proteklih godina, zbog čega je i osuđen, a i na ono zbog čega nikad nije odgovarao, a trebalo je.

Istražujemo
IZMIJENJENA OPTUŽNICA PROTIV VLASNIKA SREBRENE MALINE : Fikret Hodžić optužen za pranje novca i zloupotrebu položaja!
Tužilac Džermin Pašić danas je kazao da je optužnicu protiv Fikreta Hodžića prilagodio prvostepenoj presudi, ističuću ponovo da je optuženi od početka znao šta mu se stavlja na teret. Hodžićeva odbrana izvršila je uporednu analizu zapisnika sa ispitivanja, optužnice i prvostepene presude navodeći da je vidljivo da se Hodžić nikada nije teretio za zloupotrebu položaja

Istražujemo
RUSKI SOLARI NA HERCEGOVAČKOJ ZEMLJI: Kako su Franjo Takač i Šišovići prodali firmu ekipi povezanoj s tvrtkom Velesstroy
U rujnu 2023. godine, Ured za kontrolu inozemnih sredstava (OFAC) američkog Ministarstva financija uvrstio je Velesstroy na popis sankcioniranih subjekata, što je rezultiralo ograničenjima u poslovanju s američkim tvrtkama i financijskim institucijama. Osim toga, britanske vlasti su u studenom 2023. godine proširile svoj popis sankcija, uključujući Krešimira Filipovića, tadašnjeg direktora Velesstroya, zbog njegove uloge u tvrtki i povezanosti s ruskim režimom.

Istražujemo
AUDIO ŽURNAL: Pregled sedmice 2.2.-8.2.2025.
U Pregledu sedmice poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara.

Istražujemo
SARAJEVSKI STUDENTI ZAHTIJEVAJU: Krivično sankcionisanje odgovornih zbog smrti 27 osoba
Grupa sarajevskih studenata iznijela je osam konkretnih zahtjeva za nadležne institucije od kojih prvenstveno zahtijevaju krivičnu odgovornost zbog smrti 27 osoba u oktobarskim poplavama. Tim povodom organizuju javno iskazivanje nezadovoljstva u ponedjeljak 10. februara u 12:00 ispred Parlamenta BiH.
Istražujemo
ZENICA USTAJE (FOTO I VIDEO): Hiljade Zeničana izašlo na ulice zbog siromaštva i političke nestabilnosti
Inflacija, ekonomska neizvjesnost, politička nestabilnost, nefunkcionalne institucije, urušeni zdravstveni sistem, svakodnevne nepravde i raširena diskriminacija, pad životnog standarda – samo su neki od tereta s kojima se građani Bosne i Hercegovine svakodnevno suočavaju, a koji produbljuju njihovo nezadovoljstvo. To su danas protestnim okupljanjem i šetnjom iskazali Zeničani.
Najnovije

MLADI DVORSKI ADVOKAT: Gojko - Nemanja Tepić je pravno pokriće Džombićevih studija za Comsar

DNEVNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Život na kredit

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U BiH: Važniji je profit investitora, nego zakoni EU

POTVRĐENO PISANJE ŽURNALA: Džombićeve frizirane studije za Comsar plaćaju građani

DNEVNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: HDZ kantar