Uzrok zaraze novorođenčadi na KCUS-u:Zašto je u januaru prijavljena bolnička infekcija djece?

Istražujemo

Uzrok zaraze novorođenčadi na KCUS-u: Zašto je u januaru prijavljena bolnička infekcija djece?

Prema dokumentu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, njih je 23. januara ove godine JU Zavod za javno zdravstvo KS informisao o sumnji na pojavu epidemije na KCUS-u. U dokumentu koji potpisuje inspekcija navodi da se sumnja odnosila na to da su djeca ipak zaražena u bolnici

Zašto je u januaru prijavljena bolnička infekcija djece?
KCUS

Nakon što je početkom marta objavljeno da je nekoliko novorođenčadi na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu zadržano na liječenju zbog infekcije i meningitisa koji se razvio nakon nje, a koju su dobili u KCUS-u, nema zvaničnih informacija o tome o koliko se tačno djece radi te da li je utvrđeno da je infekcija intrahospitalna, odnosno da li su djeca zaista inficirana u porodilištu. 

Još šestog marta sa KCUS-a su demantovali da je infekcija intrahospitalna, a u saopštenju koje su poslali medijima naveli su da su na odjel neonatologije primljena tri novorođenčeta koja su pokazivala simptome sistemske infekcije i meningitisa:

- Obavijestili smo Komisiju za intrahospitalne infekcije i započeli detaljan interni nadzor s ciljem da utvrdimo izvor i puteve prenosa infekcije. Interni nadzor obuhvatio je višekratno uzimanje mikrobioloških uzoraka od 17. do 23. januara 2025. godine, kako na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, tako i na Klinici za pedijatriju. 

Osim toga, KCUS je promptno obavijestio sve nadležne institucije, uključujući Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i Zavod za javno zdravstvo Federacije, koji su proveli vlastiti eksterni nadzor.

- Na osnovu rezultata internog i eksternog nadzora, možemo sa sigurnošću potvrditi da nije došlo do intrahospitalne infekcije. Uzročnik infekcije nije bolnički soj, već je to prirodni dio fiziološke flore crijeva, koji je visoko osjetljiv na antibiotike.

Još uvijek nije zvaničan ni broj djece koja su zaražena. Dok se nezvanično govori o petero novorođenčadi, iz zdravstvenih ustanova i Ministarstva zdravstva “priznaju” tri slučaja. Roditelji djece za medije navode da su neka od njih izmještena na liječenje izvan BiH, te da strahuju kakve će posljedice ostaviti infekcija. 
Prema dokumentu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, njih je 23. januara ove godine JU Zavod za javno zdravstvo KS informisao o sumnji na pojavu epidemije na KCUS-u. U dokumentu koji potpisuje inspekcija navodi da se sumnja odnosila na to da su djeca ipak zaražena u bolnici, što je suprotno citiranim tvrdnjama KCUS-a od početka marta:

- Dana 23.1.2025. godine u 14:50 h, putem službenog e-maila zaprimljena je informacija od strane JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo o sumnji na pojavu epidemije na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, zbog sumnje da su tri bebe zaražene u bolničkim uslovima bakterijom Enterobacter cloacae, te su sa simptomima sepse i meningitisa, a što je utvrđeno na osnovu zaprimljenih Prijava bolničkih infekcija (dvije prijave zaprimljene 17.1.2025. a jedna 22.1.2025.

Ova tri slučaja registrovana su, dakle, kao bolničke infekcije, što je potvrđeno i u ogovoru inspekcije na zastupničko pitanje zastupnice u Skupštini KS-a Vedrani Vujović.!





Nakon toga je, 24. Januara izvršen nadzor u KCUS-u:

- Kontrolisane su poduzete mjere, kako u operacionim i porođajnim salama, tako i na odjeljenjima gdje se vrši obrada novorođenih beba. Kako su već bile poduzete propisane mjere, sanitarna inspekcija je zatražila da se pojačaju higijensko-sanitacijske mjere radi predostrožnosti, da se nastavi kontrola materijala na higijensku ispravnost mikrobiološkom analizom briseva, te da Bolnička komisija za kontrolu i praćenje bolničkih infekcija u kontinuitetu prati poduzimanje mjera, kao i rezultata. 

Prijava epidemije zarazne bolesti dostavljena je nadležnim zavodima za javno zdravstvo u kojoj je naveden početak epidemije 14.1.2025., datum otkrivanja epidemije 16. januar, te datum odjave epidemije zarazne bolesti 27. januar. Broj oboljelih: troje. 

Prema podacima iz medicinske literature, primarna novorođenačka sepsa javlja u 2 do 8 na 1000 živorođene djece, dok se meningitis javlja u 10-15% tih slučajeva, naveli su iz KCUS-a.

- Isti dan kada se to desilo alarmirana je inspekcija. Kantonalni zavod za javno zdravstvo i Federalni zavod za javno zdravstvo su radili analizu. Komisija za intrahospitalne infekcije je reagovala i došli su do toga da te tri bebe imaju enterobacter uzročnike koji su izolovani. Preduzete su sve mjere iz nadležnosti inspekcija. KCUS je postupio u skladu s internim procedurama i zakonskim aktima. Bebe su, nažalost, imale sepsu, meningitis, oštećenje mozga i to je ostavilo i ostavlja teže i trajne posljedice - rekao je tada Enis Hasanović, ministar zdravstva KS.

(zurnal.info)

Žurnal je bolji u aplikaciji

Otvori u aplikaciji