Aktuelno
RADNICI U TRGOVINI UZ PRVI MAJ: Svoje dame smještaju na budžete, a žele da mi radimo i nedjeljom
Skoro 70 posto radnika u trgovini osjeća se napadnutima i pod pritiskom zbog kreiranja negativne perecpcije o neradnoj nedjelji u medijima

Radnici i radnice u Federaciji BiH više nikada ne smiju biti prisiljeni raditi za društveno opasnih 406 KM – poruka je Saveza samostalnih sindikata BiH (SSSBiH), nakon što je Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima kojim se snižava zbirna stopa doprinosa sa 41,5 na 36 posto.
- Cilj svake reforme treba biti poboljšanje položaja radnika, a ne samo profitabilnost poslodavaca. Naša borba je da od 1. jula minimalna plata bude 1.150 KM. To je jedini način da zadržimo radnike u BiH i zaustavimo masovni odlazak - rekao je predsjednik SSSBiH Selvedin Šatorović.
Ideje o novom povećanju minimalca stižu je u vrijeme dok još nisu u potpunosti jasni efekti povećanja minimalne plate u FBiH. Tada je dio zastupnika upozoravao da će odluka o minalnoj plati dovesti do masovnih otkaza, što se, tvrde u Sindikatu, nije dogodilo:
- Najmanje što sada mogu učiniti jeste da se javno izvine radnicima i građanima za izazivanje panike - poručili su iz Sindikata.
Nekoliko dana prije prvog maja u BiH nema najava protesta sindikata ni radnika. Nezadovoljstvo su na ulici iskazali tek nekoliko dana ranije prevoznici nakon što je pooštrena primjena EU odredbi, te sporog odgovora BiH u procesu digitalizacije, što je dovelo do masovnog odliva profesionalnih vozača i troškova za transportne kompanije.
Godinama ranije, dio sindikata pozivao je svoje članove na protestne šetnje za prvi maj. Jedan od njih, Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti, nakon takve dugogodišnje prakse, ove godine svoje članove poziva na porodični dan koji će organizovati 1. maja. Razlog: to što većina trgovaca više ne radi nedjeljom.
- Ovaj put, s obzirom da je ovo prvi Praznik rada koji i zvanično dočekujemo kao praznik na koji naše trgovine moraju biti zatvorene, odlučili smo ga provesti zajedno sa svima vama i vašim porodicama. Naša borba traje 365 dana u godini i na ovaj Radnički praznik želimo našim porodicama, koje su s nama u toj borbi, pokazati zašto se borimo, zbog čega se odričemo mnogo toga i šta je naš cilj. A naš cilj je rad od kojeg možemo živjeti dostojanstveno, rad koji će nam omogućiti da budemo više vremena sa svojim porodicama i radno mjesto na kojem se osjećamo kao ljudi – navode.
Kažu da su “mnogi navikli” da ih za 1. maj vide ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH i na ulicama Sarajeva sa pištaljkama i transparentima:
- Ovaj 1. maj to mjesto ustupamo drugim sindikatima, a mi obilježavamo Praznik rada onako kako smo se dosad uvijek i borili, jedni s drugima i zajedno sa našim porodicima. Svi članovi STBiH su dobrodošli!
Ovaj sindikat sačinio je analizu uticaja mjera zabrane rada nedjeljom i praznicima na sektor trgovine u FBiH “Ne radim nedjeljom”.
Reagujući na izvještavanje medija o odluci da nedjelja u trgovinama bude neradna, u analizi se navodi da je medijsko izvještavanje doprinijelo stvaranju antagonističkog odnosa prema Zakonu, često se fokusirajući na njegove potencijalne negativne posljedice, dok se pozitivni aspekti i dugoročne koristi za radnike i društvo u cjelini stavljaju u drugi plan. Provedenom anketom utvrđeno je da se velika većina ispitanika (radnika), njih čak 67,4%, osjećalo napadnutima i pod pritiskom zbog negativnog narativa koji prati ovu temu, uprkos tome što oni samo žele koristiti svoje zakonski zagarantovano pravo:
- Ovaj podatak ukazuje na frustraciju među radnicima, koji smatraju da su njihovi interesi nedovoljno zastupljeni ili čak omalovaženi u javnom diskursu. S druge strane, samo 3,78% ispitanika smatra da dobijaju kvalitetne i korisne informacije, što ukazuje na nizak nivo povjerenja u medijsko izvještavanje i analize ekonomskih stručnjaka. Neutralan stav ima 19,08% ispitanika, dok 9,70% nije sigurno kako procijeniti situaciju. Ovi rezultati potvrđuju da je percepcija radnika o javnoj debati oko zabrane rada nedjeljom uglavnom negativna, te da postoji potreba za objektivnijim i uravnoteženijim pristupom u izvještavanju o ovoj temi, koji bi uvažavao perspektive i iskustva samih radnika.
U analizi se navode i lična iskustva, uglavnom radnica, obradovanih činjenicom da konačno nedjelje mogu provoditi sa porodicom ili odmarajući se:
- Ja iskreno mislim da nedjelja svima treba služiti za porodicu. Nadležni političari, ekonomisti, novinari i svi ostali koji inače ne rade nedjeljom, a žele da mi trgovci radimo kako bi oni imali gdje doći sa svojim porodicama, neka zaposle svoje supruge, majke, sestre i kćerke pa neka one rade nedjeljom. A ne da svoje dame zapošljavaju na budžete, gdje se ne radi ni subotom ni nedjeljom, a onda nama trgovcima sude. Sramota – poručuje jedna od radnica u trgovini.
Iz Sindikata poručuju da je za one zaposlenike koji, zbog prirode posla ili neophodnosti poslovanja, moraju raditi tokom neradnih dana, uključujući nedjelje i praznike, potrebno osigurati izuzetno uvećanu dnevnicu u iznosu od najmanje 150% redovne satnice:
- Ovakva kompenzacija ne samo da osigurava pravednu naknadu za rad u vremenu predviđenom za odmor, već i doprinosi zaštiti dostojanstva radnika, motivaciji i povećanju zadovoljstva zaposlenih. Uz to, implementacija adekvatne novčane naknade može smanjiti zloupotrebe i osigurati da se rad tokom neradnih dana provodi samo kada je to zaista neophodno, čime se dodatno štite radnička prava i standardi dostojanstvenog rada.
Poruke optimizma, koje se ponekad šalju prije ovog datuma, ove godine, kažu, nije mogao poslati Samostalni sindikat zaposlenih u poljoprivedi, prehrambenoj i duhanskoj indistriji, vodoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini Bosne i Hercegovine (PPDIVUT). Umjesto toga, uputili su saopštenje radnicima:
- Povodom 1. maja uobičajeno je da se, osim ukazivanja na položaj radnika u vremenu u kojem rade i žive, šalju poruke i optimizma. Nažalost, u jednom globalnom neuređenom sistemu u kojem se našao sindikat, on već duže vrijeme prolazi veliku neizvjesnost kako i na koji način opstati u jednom ponuđenom dehumanizovanom društvu - piše u saopštenju koje potpisuje predsjednik PPDIVUT-a Mehmed Avdagić.
Demokratija u BiH je potpuno obesmišljena, a radnici građani gurnuti na margine, navode:
- Svjedočimo urušavanju, kako političkog tako i ekonomskog sistema. Nažalost, u ovim projektima devastacije države učestvuju i neki omiljeni politici kvazisindikalci koji su podrška u kreiranju društvenog determinizma po mjeri pojedinaca i interesnih grupa… Poznato je da su građani nekih država u nekom vremenu u parkovima i na balkonima proizvodili hranu. Mi u BiH imamo iskustvo kako se boriti u osiguranju hrane i u teškim vremenima velikih kriza, a sada se najavljuju krize velikih razmjera. Jedino u koga se možete pouzdati je vasa organizacija, sindikat. Nažalost, vlade na svim nivoima u BiH, zbog političke i ekonomske neodgovornosti, dovode građane u tešku situaciju u kojoj će platiti visoku cijenu. Samo udruženo i solidarno, kao sindikati možemo tražiti izlaz iz teških situacija – upozoravaju.
SSS BiH: Radnici nisu robovi
Odluku o povećanju minimalne plate Savez samostalnih sindikata nazvao je prvom odlukom u posljednjih 20 godina koja je donesena u korist radnika:
- Iako ovaj iznos još uvijek ne pokriva polovinu sindikalne potrošačke korpe, predstavlja značajan iskorak ka poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja radnika i radnica u FBiH. Godinama je trajala naša borba da minimalna plata bude tog iznosa, a desetine hiljada radnika/ca koje su iskazale svoju zahvalnost zbog činjenice da će im se minimalna plata konačno povećati, govore u prilog tome da je naša borba bila ispravna i svrsishodna – naveli su.
Tvrde da podaci Porezne uprave FBiH jasno pokazuju da je broj radnika kojima je prestao radni odnos zbog otpuštanja od strane poslodavca na nivou prethodnih godina:
- Špekulacije su poslodavaca da je u januaru otpušteno oko 7.000 radnika pa se postavlja pitanje da li se radi o radnicima koji su radili “na crno” te su im poslodavci otkazali angažman? Ako se ispostavi da je to zaista tačna brojka, pozivamo inspekcijske organe da se ozbiljno uključe u rješavanje ove problematike i sankcionišu nesavjesne i neodgovorne poslodavce. Smatramo da poslodavci trebaju konačno biti svjesni realnosti u kojoj živimo, a to je da najniža plata od 1.000 KM ne smije biti teret poslodavcu nego podstrek da imaju još kvalitetniji proizvod koji će biti konkurentniji na tršitu. Krajnje je vrijeme da poslodavci prestanu vrijeđati inteligenciju radnika/ca ubjeđujući ih da je bolje da imaju platu od 619, a ne 1.000 KM.
Iz Saveza kažu da poslodavci moraju biti svjesni da je u Federaciji BiH prošlo vrijeme kada su se radnici tretirali - kao robovi.
(zurnal.info)