Aktuelno
Izbjegavaju sudske presude: Koliko Žurnalu duguju Isak, Konaković, Ćesir i Hodović?
Nije da nemaju, ali može im se, da ne poštuju sudske presude. Olako podnose tužbe, u ovom slučaju protiv Žurnala, no splasne elan kada moraju platiti sudske troškove. Odlučili smo da konačno upoznamo javnost koliko pojedini političari i bznismeni poštuju ovdašnje sudstvo.

"Nisu dobro izračunali, moja imovina je vrijednija od 18 milijuna“, hvalisao se po preuzimanju dužnosti još uvijek federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.
Ne žali Isak novca kada može dodatno zaraditi, kao što je svojevremeno dao 600 hiljada maraka "pozajmice" Hadži Mušoviću.
POZADINA AKCIJE ORAORamo Isak uhapšenom poslovnom saradniku Mušoviću posudio 600.000 maraka!
No, kada treba platiti sudske kazne, tu već nastaje problem. Svojevremeno je izbjegavao platiti 6.000 maraka kazne, koju mu je izrekla Centralna izborna komisija BiH radi preuranjene predizborne kampanje njegove stranke „Snaga naroda“.
Jednako tako sada mjesecima ne poštuje pravomoćnu sudsku presudu kojom treba isplatiti iznos od 2.358,72 KM za sudske sudskih troškove po osnovu izgubljene tužbe protiv redakcije Žurnala. Ne želimo da špekulišemo da li je ministar „spiskao“ novac od „prodaje“ porodične zaštitarske agencije, no sudsku odluku bi kao osoba od reda i zakona kako se predstavlja, trebao ispoštovati.
Zakonski rok za isplatu prekoračio je i „napadač na kameru“, privatni poduzetnik i svojevremeno SDA aktivista Huso Ćesir. Tužio je Žurnal i izgubio.
Drugostepena (pravomoćna) presuda Kantonalnog suda u Sarajevu je jasna:
"Tužitelju se nalaže da tuženim na ime troškova parničnog postupka isplati inos od 3.538,08 KM."
Teško da Ćesir ima novčanih problema, ipak je njegova firma „Bosnaplast Sarajevo“ prošle godine iznimno dobro poslovala, sa više od 4 miliona maraka dobiti, prema podacima federalne Finansijsko-informatičke agencije.

Tužbu protiv Žurnala izgubio je i aktuelni ministar vanjskih poslova i lider stranke „Narod i pravda“ Elmedin Konaković. On kasni sa isplatom po pravomoćnoj presudi gotovo pola godine. Za troškove parnice dužan je 2.373 KM.
Kako u slučaju ove presude ministar Konaković ne može reći da se njemu nešto „pakuje“, pretpostavimo da je moguće tek zaboravio na uplatu od silnih obaveza i da će se svega prisjetiti nakon povratka sa odmora, kojeg je proveo gdje drugo nego u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, tačnije Dubaiju.

Novčane kazne ne plaća ni, trenutno opravdano odsutni , bivši federalni premijer Fadil Novalić. Još od 2018. godine traje njegova obaveza da uplati 900 maraka sudskih troškova nakon što je odustao od podnesene tužbe protiv Žurnala.
Treba podsjetiti da je u vrijeme presude za nadoknadu sudskih troškova Novalić pored premijerske plate imao i prihod od izdavanje nekrenine, a bio je i suvlasnik tada višemilionski vrijedne firme Supfina d.o.o.
KO PREFERIRA TURSKOG NAKUPCAPretis plaćao sirovine, firma Novalić - Džindić profitirala
Dužnički rekord nakon izgubljenih sporova protiv naše redakcije drži „kontrovezni biznismen“ Alem Hodović. Kako se nije žalio na prvostepenu presude u korist Žurnala, on još od novembra 2022. godine duguje iznos od 6.065 maraka koliko je sud odredio za nadoknadu sudskih troškova. Olakšavajuća okolnost ne može biti to što je u međuvremenu hapšen po nalogu Tužilaštva BiH.
SUMNJA NA TRGOVINU NARKOTICIMA I PRANJE NOVCAUhapšeni Alem Hodović i Dženis Kadrić
Ukoliko nije upoznat, napominjemo gospodina Hodovića da se troškovi moraju platiti preko računa, nikako „u kešu“.
(zurnal.info)