PODRŠKA SPORTU ILI POLITIKA:Dok smanjuje plate, BHANSA se reklamira na sportskim događajima

Aktuelno

PODRŠKA SPORTU ILI POLITIKA: Dok smanjuje plate, BHANSA se reklamira na sportskim događajima

Pored činjenice da je upitna transparentnost tendera, ostaje nerazjašnjeno i zašto BHANSA uopšte ima potrebu da se reklamira, s obzirom da ima jednu vrstu monopola na tržištu a pored toga ne posluje po tržišnim principima.  Slične nedoumica javnost je imala i kada se reklamiraju javna preduzeća poput elektroprivreda, autoputeva, vodovoda… i sl. 

Dok smanjuje plate, BHANSA se reklamira na sportskim događajima
Dragan Primorac

Nakon što je Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe obaviještena da joj je sudskim nalogom o zaplijeni naloženo da ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), u domaćoj Agenciji saopštili su da zbog novonastale situacije moraju smanjiti plate “kako bi prebrodili krizu”. 

- Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine devedeset posto njezina proračuna, trenutačno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plaća za prethodni mjesec. Ova odluka donesena je uz konzultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika – naveli su. 

Eurocontrol je sredstva blokirao po nalogu suda u Belgiji, a radi se o novcu koji BHANSA dobija za usluge upravljanja zračnim prostorom. Blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske tvrtke Viaduct, o čemu smo ranije pisali. 

Čovićev zet preko BHANSA-e namjestio tender sportskim klubovimaKAKO JE ŽURNAL NAJAVIOČovićev zet preko BHANSA-e namjestio tender sportskim klubovima

U isto vrijeme dok upozoravaju da su u teškoj situaciji, BHANSA se i dalje reklamira putem sportskih klubova i na utakmicama, što je bilo uočljivo i na utakmici između Širokog Brijega i Zrinjskog odigranoj 27. aprila.



Krajem prošle godine direktor Agencije Dragan Primorac, zet predsjednika HDZ-a Dragana Čovića, zaključio je ugovore vrijedne skoro 100.000 KM s uračunatim porezom, njih ukupno osam, sa sportskim klubovima: 

1. Reklamiranje putem nogometnog kluba:
     Hrvatski športski klub Zrinjski Mostar – 15.000 KM
2. Reklamiranje putem ženskog rukometnog kluba:
     Hrvatski rukometni klub Grude – 10.000 KM
3. Reklamiranje putem muškog rukometnog kluba:
     Rukometni klub Izviđač Ljubuški – 10.000 KM
4. Reklamiranje putem nogometnog kluba:
     Fudbalski klub Velež Mostar – 14.000 KM
5. Reklamiranje putem muškog rukometnog kluba:
     Rukometni klub Velež Mostar – 7.000 KM
6. Reklamiranje putem futsal kluba:
     Mostarska asocijacija sporta MAS – 4.000 KM
7. Reklamiranje putem nogometnog kluba:
     Fudbalski klub Laktaši – 13.000 KM
8. Reklamiranje putem vaterpolo kluba:
     Vaterpolo klub Borac Banja Luka – 12.000 KM.

Čovićev zet dijeli 100.000 KM za reklamiranje, tenderi namješteni odabranim klubovimaBHANSAČovićev zet dijeli 100.000 KM za reklamiranje, tenderi namješteni odabranim klubovima

Svi ugovori su zaključeni tokom novembra, a za svaki lot je, očekivano, stigla samo po jedna ponuda čija je vrijednost bila identična procijenjenoj.
I prije izbora ovih nogometnih klubova upozoravali smo, a  što se pokazalo tačnim, da je tenderska procedura bila tek formalna jer su uslovi ukazivali na to da je unaprijed određeno kome će ići novac. 

Postavljanjem uslova poput minimalnog kapaciteta stadiona ili dvorane u tačno određenim gradovima ili opštinama, obaveznog posjedovanja određenih licenci, digitalnog semafora, LED displeja te traženjem rezultata poput osvajanja titule "prvaka" ili "viceprvaka" u prethodnim sezonama, BHANSA je precizno – i nezakonito – usmjerila tender ka unaprijed određenim sportskim klubovima.

Pored činjenice da je upitna transparentnost tendera, ostaje nerazjašnjeno i zašto BHANSA uopšte ima potrebu da se reklamira, s obzirom da ima jednu vrstu monopola na tržištu a pored toga ne posluje po tržišnim principima.  Slične nedoumica javnost je imala i kada se reklamiraju javna preduzeća poput elektroprivreda, autoputeva, vodovoda…  

U ovakvim slučajevima upitna je opravdanost trošenja javnih sredstava. Iako je kriza nastala u BHANSI nekoliko mjeseci nakon što su ovi ugovori za reklamiranje sklopljeni sa sportskim klubovima, činjenica je dakle da Agencija praktično nema novac da prevaziđe krizu ni kratkoročno. Zašto je onda u takvoj situaciji uopšte opravdano izdvajanje sredstava za, praktično nepotrebno, reklamiranje, osim ukoliko se ne radi o namjenskom upumpavanju sredstava po političkoj osnovi pod maskom podrške sportu?

Ko, kako i kada će procesuirati odgovorne za aferu Viaduct?Jedan slučaj, dva tužilaštva, tri osumnjičenaKo, kako i kada će procesuirati odgovorne za aferu Viaduct?

(zurnal.info)