




{AG thumbWidth="60" thumbHeight="45" thumbAutoSize="none" arrange="priority" backgroundColor="dcdcdc" foregroundColor="808080" highliteColor="fea804" frame_width="580" frame_height="388" newImageTag="0" newImageTag_days="7" paginUse="0" paginImagesPerGallery="10" albumUse="0" showSignature="0" plainTextCaptions="1" template="galleryView3.0" popupEngine="slimbox"}tenderpodjelaletakasarajevo{/AG}
Banjalučko Udruženje građana "Tender" pokrenulo je akciju upoznavanja građana u Bosni i Hercegovini o potrebi donošenja antikoruptivnog zakona u javnim nabavkama. Danas su članovi Tendera dijelili letke stanovnicima Sarajeva o temi "Borba za donošenje novog antikoruptivnog zakona o javnim nabavkama".
Smatraju da novim rješenjima korupcija godišnje ne bi prelazila više od 250 miliona KM, mada se "Tender" odlučno zalaže za nultu toleranciju u vezi s pitanjem korupcije u javnim nabavkama.
Povodom predstojećeg donošenja novog zakona o javnim nabavkama podsjećaju javnost da je za sedam godina primjene jedinstvenog Zakona o javnim nabavkama (2005.-2011.) u BiH utrošeno oko 25 milijardi KM, od čega je po procjeni, tvrdi se, relevantnih međunarodnih institucija, kao i provedenim istraživanjima "Tendera", u privatne džepove otišlo oko pet milijardi KM.
- To su velika sredstva kojima bi se mogla osigurati veća mjesečna primanja penzionera za više od 100 KM, izgradnja oko 50.000 stanova za mlade bračne planove i beskućnike, ili pak 2.000 kilometara autoputa, koji bi mogao povezati sve veće gradove u BiH, smatraju u ovom udruženju građana.
Ukazuju i na "manjkavosti i nejasnoće u odredbama Zakona o javnim nabavkama, izrazitu sklonost ka korupciji sve većeg broja neodgovornih pojedinaca u ugovornim organima i među ponuđačima, tolerantnost, naklonjenost i zaštitnički odnos od najodgovornijih naročito u Agenciji za javne nabavke, Uredu za razmatranje žalbi i Sudu BiH, prema nepoštivaocima odredbi tog zakona".
- Neprimjerenim i nezakonitim postupanjem navedenih institucija kontinuirano je stvaran koruptivni milje za nezakonito provođenje javnih nabavki. Provedenim otvorenim postupcima, kao jedino stvarno javnim, vrijednost potpisanih ugovora iznosila je samo u 33 posto. Ostalim netransparentnim postupcima, uglavnom direktnim sporazumima, konkurentskim zahtjevima i pregovaračkim postupcima bez objave, zaključena je vrijednost ugovora u većem procentu od 65 posto, naglašavaju u "Tenderu".
Od 12. do 16. novembra, o ovim i drugim stavovima upoznaju građane pet gradova u BiH te dijele letke o temi "Borba za donošenje novog antikoruptivnog zakona o javnim nabavkama".
(zurnal.info/Fena)












{AG thumbWidth="60" thumbHeight="45" thumbAutoSize="none" arrange="priority" backgroundColor="dcdcdc" foregroundColor="808080" highliteColor="fea804" frame_width="580" frame_height="388" newImageTag="0" newImageTag_days="7" paginUse="0" paginImagesPerGallery="10" albumUse="0" showSignature="1" plainTextCaptions="1" template="galleryView3.0" popupEngine="slimbox"}usa_eu_bih{/AG}
15:00 - Evropska unija i SAD su ujedinjene u snažnoj podršci Bosni i Hercegovini na njenom evroatlantskom putu.
Ovo je rezime sastanka koji su danas sa članovima Predsjedništva BiH održale američka državna sekretarka Hilary Clinton i visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton.
Clinton je istakla da je sva odgovornost za trenutni zastoj i za napredak BiH ka EU i NATO-u isključivo na bh. političarima te da je nepojmljivo da se 17 godina nakon rata bh. lideri i dalje služe nacionalističkom retorikom i retorikom koja zagovara dezintegraciju BiH.
- Ovdje sam da bih ohrabrila bh. političare da konačno pronađu zajedničko tlo i urade sve što je neophodno da bi BiH krenula neometano evroatlanskim putem. Moraju ostaviti postrani stranačke razlike i lične interese koji koče napredak. Politički kompromis je teško naći, ali to je jedina mogućnost - kazala je Clinton.
Dodala je da je SAD ponosan što imaju dobre odnose s BiH te da je SAD mnogo uložila u ovu zemlju.
- Ne smijemo i ne možemo dozvoliti da se zaborave žrtve iz Srebrenice niti smijemo dozvoliti da bilo ko negira ono što se desilo u ratu - kazala je, između ostalog, Clinton.
Pozvala je narod BiH da i dalje bude inkluzivan i podržava raznolikost jer, istakla je, takvu BiH žele u EU i NATO-u.
Istakla je da će osobno u decembru od NATO-a tražiti da BiH dobije MAP, ukoliko iz BiH dobije pozitivan signal, odnosno, ukoliko budu riješena pitanja državne i vojne imovine.
Ashton je ponovila čvrstu opredijeljenost svih 27 zemalja članica EU da prihvate BiH u svoju zajednicu.
- U to ne smijete sumnjati. Budućnost BiH je u EU. Ali, bh. politički lideri moraju preduzeti sve neophodne korake da EU postane realnost za bh. građane inače će ova zemlja zaostati za zemljama u regionu - rekla je Ashton.
Dodala je da nema vremena za trošenje na neproduktivne razgovore te podsjetila da BiH mora implementirati presudu Suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" da bi SSP stupio na snagu.
- Vi imate našu stalnu podršku i mi iskreno želimo da BiH uspije. Vi to možete uraditi - zaključila je Ashton.
Clinton i Ashton su još jednom potcrtale da samo jedinstvena, suverena i cjelovita BiH mogu biti dio evropske porodice i NATO-a.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je u obraćanju medijima istakao da su SAD i EU ovom posjetom na visokom nivou još jednom potvrdile odanost i posvećenost budućnosti BiH.
- Istakle su da trenutni zastoj mora biti prevaziđen te da se svi moramo posvetiti izgradnji zajedničke budućnosti - kazao je Izetbegović.
12:30 - Sastanak je započeo u 13.10 sati i u ovom trenutcima još traje.
Susret u zgradi Predsjedništva BiH se odvija uz iznimne mjere sigurnosti, a susret prati veliki broj novinarskih ekipa iz BiH, regiona i svijeta.
Ranije su se Clinton i Ashton u Ambasadi SAD u Sarajevu sastali sa visokim predstavnikom Valentinom Inzkom i specijalnim predstavnikom EU Peterom Sorensenom. Također, visoke američke i evropske zvaničnice su razgovarale i sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Vejkoslavom Bevandom.
Za 13 sati i 50 minuta predviđeno je obraćanje američke državne tajnice u zgradi Predsjedništva BiH.
State Department je ranije saopćio da Hillary Clinton stiže na Balkan kako bi "demonstrirala pojačani američki interes da se zemlje regije priključe euro-atlanskim integracijama".
Također, Clinton i Ashton će u Sarajevu "ukazati na hitnu potrebu da politički lideri služe interesima naroda Bosne i Hercegovine i da provedu neophodne reforme". Naglasit će, također, potpunu posvećenost međunarodne zajednice Daytonskom sporazumu.
Inače, Clinton u Sarajevu započinje balkansku turneju, tokom koje će, pored BiH, posjetiti Srbiju, Kosovo, Albaniju i Hrvatsku.
Nakon Sarajeva, Clinton će u Beograd doputovati iz Sarajeva, a u večernjim satima odlazi u Prištinu. Šefica američke diplomatije će tokom turneje po zemljama regiona, kako se navodi, pokazati posvećenost Amerike budućnosti Balkana u evroatlantskoj zajednici.
Državna tajnica SAD-a i visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost će, kako je saopćila Kancelarije za odnose s medijima Vlade Srbije, u Beogradu održati zajednički sastanak sa predsjednikom i premijerom Srbije Tomislavom Nikolićem i Ivicom Dačićem.
"Ova posjeta predstavlja izraz zajedničke podrške integracijama, a posebno dijalogu Beograda i Prištine", rekla je Tanjugu glasnogovornica Ashtonove Maja Kocijančić.
Ovo je oproštajna posjeta američke državne tajnice regionu uoči američkih izbora 6. novembra.
Evropska unija i SAD su ujedinjene u snažnoj podršci Bosni i Hercegovini na njenom euroatlanskom putu.
Ovo je rezime sastanka koje su danas s članovima predsjedništva BiH održale američka državna sekretarka Hilary Clinton i visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton.
Clinton je istakla da je sva odgovornost za trenutni zastoj i za napredak BiH ka EU i NATO-u isključivo na bh. političarima te da je nepojmljivo da se 17 godina nakon rata bh. lideri i dalje služe nacionalističkom retorikom i retorikom koja zagovara dezintegraciju BiH.
(AA/Fena/Žurnal)





